Zastosowanie:
- zmiany chorobowe tęczówki – guzy, anomalie naczyniowe, znamiona
- zmiany chorobowe siatkówki – AMD, retinopatia cukrzycowa, zakrzep żył siatkówki, zator tętnic siatkówki, makulopatia, zapalenie błony naczyniowej, znamiona barwnikowe, guzy
- zmiany chorobowe nerwu wzrokowego – druzy, anomalie, dołek tarczy, guzy, zapalenie n.II, zanik
- nowotwory oka
Opis badania:
do naczynia żylnego zakładany jest wenflon, przez który podaje się następnie kontrast- fluoresceinę, badanie wymaga rozszerzenia źrenicy co uniemożliwia prowadzenie pojazdów mechanicznych przez około 4 godzin po jego wykonaniu. Pacjent siedzi przed funduskamerą z brodą i czołem unieruchomionym na podpórkach, po podaniu kontrastu lekarz wykonuje serię zdjęć badanego obszaru oka. Po badaniu usuwamy wenflon. Skóra może być zabarwiona na żółto przez kilka godzin, ponieważ kontrast jest wydalany przez nerki, po badaniu mocz będzie również silnie żółty- co nie powinno niepokoić. Wynik badania jest przekazany choremu w postaci wydruku po wcześniejszej interpretacji lekarza.
Przeciwskazania
uczulenie na kontrast, kobiety w ciąży (pierwszy trymestr)
Czas badania
ok. 1-2 godz.
Wykonujemy następujące badania obrazowe:
- FLA (angiografia fluoresceinowa)
- USG / biometria
- GDX Pro / VCC
- fotograficzna dokumentacja chorób aparatu ochronnego
i przedniego odcinka
W zależności od powodu wizyty sprawdzane są różne aspekty związane z narządem wzroku:
- ostrość widzenia
- ocena refrakcji
- dobór korekcji okularowej
- ocena aparatu ochronnego, przedniego odcinka i dna oczu
- pomiar ciśnienia śródgałkowego
- pomiar grubości rogówki
- wydawanie zaświadczeń, skierowań na badania wysokospecjalistyczne
- przepisywanie leków
Pole widzenia to obszar który widzi oko nieruchome, skupione na jednym punkcie. Badanie to służy do funkcjonalnej oceny i monitorowania chorób zlokalizowanych na dnie oczu, uszkodzeń nerwu wzrokowego i dróg wzrokowych.
Zastosowanie:
- choroby dna oka – siatkówki, naczyniówki
- choroby nerwu wzrokowego – najczęściej stosowane jest w jaskrze, w ocenie postępu neuropatii jaskrowej
- choroby centralnego układu nerwowego – guzy mózgu, SM, udary
Opis badania:
Pacjent siedzi przed równomiernie oświetloną czaszą aparatu z brodą i czołem unieruchomionym na podpórkach, spoglądając w punkt fiksacji umieszczonym w centrum. Podczas badania w różnych miejscach na czaszy pojawia się jaśniejszy punkt którego obecność chory zaznacza, przyciskając, trzymany w ręku przycisk. Badanie rejestruje obszary w których znaczki nie są dostrzegane lub widziane są słabiej.Przeprowadzenie badania to nie wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych.Wynik badania jest przekazany choremu w formie wydruku, który interpretuje lekarz.
Przeciwskazania:
niska ostrość wzroku, zaburzenia koncentracji, małe dzieci.
Czas badania
ok. 30 min.
Obejmuje:
- badanie okulistyczne,
- pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- gonioskopię,
- gdx,
- badania pola widzenia
Zdjęcie barwne odcinka przedniego i dna oka służy do fotograficznej dokumentacji zmian chorobowych dotyczących aparatu ochronnego, przedniego lub tylnego odcinka gałki ocznej
Zastosowanie:
dokumentacja i monitorowanie zmian chorobowych powiek, spojówki, rogówki, tęczówki i źrenicy soczewki oraz siatkówki, n.II
Opis badania:
podczas wykonywania fotografii dna oka, konieczne jest podanie kropli rozszerzających źrenicę co uniemożliwia prowadzenie pojazdów mechanicznych przez ok 4 godz. W przypadku badania odcinka przedniego zazwyczaj nie podaje się kropli.Pacjent siedzi przed lampą szczelinową z brodą i czołem unieruchomionym na podpórkach, lekarz badający wykonuje serię barwnych zdjęć wybranego odcinka gałki ocznej. Badanie trwa kilka do kilkunastu minut.
Wynik badania jest przekazywany choremu w postaci wydruku.
Przeciwskazania:
brak, badanie może być wielokrotnie powtarzane.
Czas badania
około 15-30 min
Badanie GDX – Pro/VCC czyli skaningowa polarymetria laserowa ze zmienną kompensacją rogówkową. Służy do pomiaru grubości włókien nerwowych nerwu wzrokowego.
Zastosowanie:
diagnostyka i monitorowanie jaskry.
Opis Badania:
aparat umożliwia obrazowanie dna oka bez konieczności rozszerzania źrenicy. Laser o nieszkodliwej długości fali skanuje dno oka i tworzy obraz włókien nerwowych. Ocena głębokości i umiejscowienia zmian ilości włókien nerwowych odbywa się w czterech kwadrantach. Wynik porównywany jest z normatywną bazą danych utworzoną na podstawie badań zdrowych osób z uwzględnieniem wieku, płci i rasy. Uwzględniane są dane dotyczące posiadanej wady wzroku. Następnie obliczane jest prawdopodobieństwo uszkodzenia jaskrowego.Gdx pozwala na ocenę zmian w narządzie wzroku zanim będą widoczne w badaniu pola widzenia. Archiwizacja wyników umożliwia ich porównanie i monitorowanie powstałych zmian jaskrowych. Korzystamy z urządzenia firmy Zeiss umożliwiającego wykonywanie badań w module Pro jak i VCC dla osób posiadających wcześniejsze badania ze starszych generacji GDX.
Przeciwskazania:
brak, badanie może być wielokrotnie powtarzane
Czas badania:
ok. 10-20 min.
Gonioskopia jest badaniem oceniającym anatomię kąta przesączania. Pozwala na strukturalną ocenę zaburzeń hemodynamiki w oku, przez co możliwe jest określenie ewentualnego typu jaskry jak też ryzyka jej wystąpienia.
Badanie przeprowadza się po znieczuleniu powierzchni oka kroplami, nie wymaga rozszerzania źrenicy, przez co nie ogranicza zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych. Na badane oko nakładany jest gonioskop będący specjalnie skonstruowaną kombinacją soczewek i odpowiednio nachylonych luster. Czas badania około 10-15 minut. Przeciwwskazaniem do jego wykonania jest stan zapalny spojówek czy rogówki.
CirrusTM HD-OCT jest naszym najnowszym nabytkiem. Od października 2013 r. służy nam jak podstawowe narzędzie pracy przy diagnozowaniu schorzeń gałek ocznych.
Charakterystyka aparatu CirrusTM HD-OCT:
- Najnowszy spektralny tomograf laserowy dla zastosowań okulistycznych – uzyskiwane przekroje dostarczają informacji o schorzeniach i budowie kolejnych warstw siatkówki i ciała witralnego. Dane te nie są dostępne żadną inną stosowaną obecnie metodą
- 4 generacja aparatu wykonana w technologii spektralnej
- System całkowicie zintegrowany – „all-in-one” – w jednej obudowie połączyliśmy tomograf, komputer sterujący i monitor
- Ogromna szybkość aparatu niweluje naturalne ruchu gałki ocznej mające wpływ na jakość obrazu
- badanie nieinwazyjne światłem o długości fali zbliżonej do podczerwieni o penetracji tkanki do 2 mm
- rewelacyjna rozdzielczość osiowa i poprzeczna aparatu
- możliwość jednoczesnego oglądania obrazu z dna oka i przekroju
- praca w czasie rzeczywistym – podgląd live na dno oka
- Doskonała wizualizacja dna oka za pomocą laserowego oftalmoskopu skaningowego
- Brak konieczności rozszerzania źrenicy pacjenta
- Archiwizacja sieciowa, kolorowe wydruki
Funkcje diagnostyczne aparatu:
- Wizualizacja przekroju przez wybrany fragment dna oka. Możliwość poprowadzenia dowolnego rodzaju skanu w dowolnym miejscu siatkówki jest nieocenionym narzędziem w zabiegach witreoretinalnych pomocnym przy ich planowaniu i dalszym prowadzeniu pacjenta.
- Pomiar grubości siatkówki i tworzenie map trójwymiarowych map siatkówki a także wewnętrznej błony granicznej oraz nabłonka barwnikowego rogówki.
- Pomiary dowolnych struktur widocznych w przekroju
- Wizualizacja 3D
- Normatywna baza danych RNFL
Badania OCT wykonywane na wyżej przedstawionym aparacie odbywają się zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jak i prywatnie.
Opis Badania:
pomiar polega na delikatnym dotknięciu końcówką pachymetru rogówki, po wcześniejszym jej znieczuleniu kroplami lub zupełnie bezkontaktwo. Badanie nie wpływa na późniejsze prowadzenie pojazdów mechanicznych.Wynik badania po wcześniejszym wprowadzeniu wartości pomiaru ciśnienia śródgałkowego jest przekazany choremu w postaci wydruku.
Przeciwskazania:
brak
Czas badania:
ok. 10 min.
Realizujemy je posiłkując się różnymi metodami i urządzeniami:
- tonometrem aplanacyjnym
- tonometrem Pascala
- tonometrami bezkontaktowymi firm Canon i Nidek
- tonometrem Schiotza
- tonometrem I-CARE
Zastosowanie:
- biometria – pomiar długości gałki ocznej przy doborze mocy soczewki przed zabiegiem usunięcia zaćmy czy monitorowaniu postępu króktwzroczności, w prezentacji A (badanie odbywa się po znieczuleniu kroplami).
- badania USG w prezentacji B:
- ocena soczewki – podwichnięcie, obecność sztucznej soczewki
- ocena ciała szklistego – zapalenie, wylew krwi, tylne odłączenie, rozpływ
- ocena siatkówki – odwarstwienie, rozwarstwienie, przedarcie, trakcje szklistkowo-siatkówkowe, zmiany zwyrodnieniowe plamki, wylewy podsiatkówkowe
- ocena naczyniówki – odłączenie, szczeliny
- ocena nerwu wzrokowego – druzy, obrzęk, neuropatia jaskrowa, guzy
- ocena gałki ocznej po urazie
- różnicowanie i monitorowanie leczenia guzów gałki ocznej – czerniak, znamię barwnikowe, zmiany przerzutowe
- oftalmopatia tarczycowa- obrazowanie i ocena mięśni gałkoruchowych
Opis Badania:
badanie odbywa się w pozycji leżącej, przy zamkniętych powiekach, lekarz przykłada głowicę USG pokrytą żelem do powiek i nakazuje spoglądanie w określonych kierunkach. USG nie wpływa na zdolość prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wynik badania wraz z opisem jest przekazany choremu w formie wydruku.
Przeciwskazania:
brak, badanie bezpieczne może być wykonywane wielokrotnie, również u dzieci i kobiet w ciąży.
Czas badania:
około 20-30 min
Inny typ lasera, z którego korzystamy to laser YAG powodujący efekt fotodysrupcji czyli „mikroekspolzji” przez co działanie wiązki światła generowanej przez to urządzenie możemy przyrównać do efektu użycia skalpela. Laser ten umożliwia min wykonywanie otworów w tęczówce (iridotomia) w celu normalizacji ciśnienia śródgałkowego, przecinanie zrostów (synechiotomia), wytwarzanie otworów w torebce tylnej soczewki (capsulotomia) w wypadkach jej mętnienia po operacjach zaćmy, nacinanie zwieracza źrenicy (sfinktertomia).
SLT – wykonywana jest laserem typu Q-switch Nd:YAG o długości fali 532 nm.
Używamy lasera Duet firmy Lumenis, który posiada certyfikację wg.restrykcyjnych norm FDA (http://www.ophthalmic.lumenis.com/slt).
Mechanizm terapeutyczny, polega na wybiórczym oddziaływaniu lasera na ścianę komórek beleczkowania zawierających barwnik przy pozostawieniu innych struktur kąta przesącza w stanie niezmienionym. Zabieg ten jest bezpieczny i powtarzalny, gdyż możliwe powikłania są rzadkością i nie są niebezpieczne.
Wykonanie tego typu zabiegu we wczesnym stadium jaskry, hamuje postęp neuropatii jaskrowej i może umożliwić nawet w niektórych przypadkach na rezygnację z innych form leczenia tj: farmakologicznego czy chirurgicznego.
Z kolei w sytuacji zaawansowanej jaskry gdy leczenie farmakologiczne nie hamuje skutecznie jej postępu lub jest źle tolerowane, natomiast zabieg chirurgiczny może już być niebezpieczny, względnie chcemy go uniknąć, wykonanie SLT pozwala dodatkowo obniżyć ciśnienie śródgałkowe.
Zabieg nie wymaga rozszerzania źrenicy, wykonywany jest po miejscowym znieczuleniu w postaci kropli do oczu. Wiązać się może z chwilowym uczuciem olśnienia. Po jego wykonaniu możliwe jest normalne wykonywanie codziennych czynności.
Leki które podajemy w formie iniekcji to:
Lucentis
Eylea
Ozurdex
Inne preparaty antyVEGF
ZASTOSOWANIE:
Powyższe preparaty mają zastosowanie w następujących schorzeniach:
– wysiękowa postać zwyrodnienie plamki związanego z wiekiem -AMD
– cukrzycowy obrzęk plamki- DME
– obrzęk plamki po zakrzepie żyły środkowej siatkówki- RVO
– neowaskularyzacja podsiatkówkowa w krótkowzroczności
OPIS LECZENIA
Leki podawane są zwykle z serii trzech iniekcji w odstępie 4-6 tygodni a następnie w zależności od odpowiedzi na leczenie, terapia jest kontynuowana w dłuższych odstępach czasu bądź pacjent jest okresowo monitorowany.
Przebieg zabiegu:
– krople antybiotykowe kilkukrotnie przed podaniem leku
– leki rozszerzające źrenicę
– dezynfekcja skóry a następnie przykrycie miejsca zabiegu jałową serwetą
– założenie rozwórki ( która zapobiega mruganiu i zamykaniu powiek)
– dezynfekcja worka spojówkowego
– znieczulenie w postaci kropli do oka
– podanie leku, opatrunek
– po zabiegu ok 30 min przerwy
– badanie okulistyczne z pomiarem ciśnienia śródgałkowego i oglądaniem gałki ocznej
– 3 dni po zabiegu konieczne jest stosowanie kropli z antybiotykiem
Przeciwskazania
Bezwzględne: Uczulenie na lek , stan zapalny gałki ocznej i aparatu ochronnego, ciąża
Ze względu na nieznacznie większe ryzyko wystąpienie powikłań zakrzepowo-zatorowych po podaniu leku osoby które w okresie 6 miesięcy przed iniekcją przeszły zawał serca, udar mózgu czy inne incydenty zakrzepowo- zatorowe nie powinny być leczone tymi preparatami.
Czas zabiegu:
1,5-2 godziny